Streetwear – styl i osobowość w ubraniu

Streetwear – co za styl!

Streetwear jest pojęciem znanym każdemu, kto chociażby w minimalnym stopniu interesuje się modą. A z pewnością już jest bardzo bliski wszystkim inspirującym się trendami przestrzeni publicznej. Sama nazwa kojarzy nam się na pierwszy rzut oka z hasłem angielskojęzycznym, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza modę uliczną. Rozważając zaś dalej streetwear identyfikujemy z odzieżą, którą nosimy na co dzień. I wydaje się, że nic w tym nie ma nadzwyczajnego, a jednak jest! Bowiem wspomniany wcześniej styl to nie tylko krój, ale przede wszystkim sposób na indywidualizację każdego z nas.

 

Streetwear to coś więcej

 

Obecna moda miejska nie da się ukryć, że czerpie z pomysłów lat sześćdziesiątych oraz mody skate lat osiemdziesiątych. Najczęściej właśnie młodzi ludzie, szczególnie młodzież szkolna reprezentuje nam te właśnie trendy. Dlaczego oni? Z pewnością dlatego, że w tym wieku człowiek naturalnie poszukuje siebie, swojego stylu, swojej osobowości. I w specjalny sposób chce ją zademonstrować światu, pokazać, że jest, że żyje i ma coś do powiedzenia. Odzież wierzchnia jest pierwszym sygnałem, pierwszą wizytówką, która przyciąga wzrok. Dlatego też moda streetwear doskonale współgra z potrzebą wyrażania siebie. A czyni to dzięki bardzo charakterystycznym i specyficznym elementom, ciekawym nadrukom, niebanalnym wzorom, przykuwającym uwagę napisom. Do wyboru mamy zdecydowanie mnóstwo interesujących i intrygujących zdobień, bo przecież każdy z nas jest inny i ma swoje indywidualne spojrzenie na własne piękno. Toteż rynek odzieżowy emanuje taką różnorodnością i wielobarwnością, aby móc odpowiedzieć rozmaitym gustom.

 

Jak rozpoznać street wear pośród innych stylizacji?

 

Otóż bardzo łatwo rozpoznać ludzi podążających ulicą w stylu street wear. Poza tym, że ich odzież jest oryginalna i wyjątkowo przyciągająca spojrzenie, to również cechuje się tak zwanym kalifornijskim luzem. Dodatkowo atmosferę niektórych wzbogacają stylizacje powiązane z konkretnym rodzajem muzyki, czy też nawet określonego zespołu. Jest to poniekąd publiczne pokazywanie światu własnego „ja”, reprezentowanie swoich poglądów, a nie ślepe podążanie za masowymi produkcjami kolekcji wielkich sieciówek. Elementami odzieży, które szczególnie wpasowały się w styl streetwear są markowe sneakersy, oczywiście w modnym designie i wykonane z dobrego gatunkowo materiału. Natomiast spodnie, jakie są obecnie popularne i lubiane przez strretwearowców to fason „boyfriend” lub joggery. I zdecydowanie najbardziej charakterystyczny pozostaje t-shirt oprawiony ciekawym projektem graficznym lub prowokującym napisem. Do tego na pewno każdy bez względu na wiek posiada swoją umiłowaną z kapturem lub bez bluzę. Jest to chyba najbardziej popularny ciuszek, który znajduje się w każdej szafie i który towarzyszy nam nie tylko podczas uprawiania sportu, ale i na spacerze czy w podróży.

 

Charakterystyczne elementy w duchu streetwear

 

Istnieje kilka dosyć charakterystycznych elementów ubrań czy też obecnych zdobień odzieży, które uwielbiają streetwearowcy. A są to na przykład poza klasycznymi dresami i legginsami mocno wytarte dżinsy, obowiązkowo z przetarciami i dziurami. Czapki z daszkiem – te również mają swoich wiernych wielbicieli, którzy mogą przebierać zarówno w kolorystyce jaki i we wzornictwie. Albo koszule flanelowe w kratę, które zdecydowanie pamiętają ubiegłe pokolenia. Z kurtek natomiast swoją wygodą sympatię zyskują bomberki, jednolite lub na przykład w kolorystyce moro. Dopełnieniem własnej stylizacji jest jednocześnie bardzo funkcjonalny, a nie raz niezbędny dodatek, jaki stanowi plecak, obecnie modny w formie worka. Ten właśnie detal możemy równie mocno zaakcentować dzięki intensywnym barwom, naszywkom i kontrastowym wzorkom.

 

Czy moda streetwear przetrwa?

 

Nie ma żadnych przesłanek ani sygnałów, że coś mogłoby zagrażać modzie w stylu street wear. Wręcz przeciwnie. Ponieważ poza oryginalnym designem jest to przede wszystkim odzież niebywale wygodna, dająca wrażenie wręcz drugiej skóry. Dlatego też wielu jej miłośników poszukuje wciąż nowych odsłon, pojedynczych wzorów i jeszcze ciekawszych propozycji. Jest to zdecydowanie najlepsza inspiracja i motywacja dla projektantów mody streetwear, np. NZDM – Skateshop w Mielcu. Dokładają oni wszelkich starań, aby nie tylko stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego na rynku odzieżowym, ale również aby tego rodzaju odzież była najwyższej jakości. Stąd też t-shiry, bluzy i inne elementy garderoby szyte są z największą precyzją, podobnie jak zamieszczane na nich napisy i nadruki.

Przypisane w